جمعه, 28 مرداد 1401
شناسه خبر:793

زندگی نامه سردار میادین مین، تخریب چی شهید غلامحسین تنگستانی

  • انداز قلم
شخصیت ها

  به بهانه فرا رسیدن ششمین سالروز شهادت دلاور مرد خستگی ناپذیر جبهه و جنگ یادگار  افتخار آفرین 8  سال دفاع مقدس سردار میادین مین تخریب چی شهید غلامحسین تنگستانی

زندگینامه:

شهید غلامحسین تنگستانی در دهمین روز از دومین ماه بهار سال 1345 در خانواده ای متدین و زحمت کش در روستای زیارت ( دشتستان ) چشم به جهان گشود. محبت به اهل بیت (ع) از همان آغاز زندگی توسط والدین در دل و جان اوجا گرفت و به خاطر ارادت فراوان پدر و مادر به حضرت ابا عبدالله (ع) ، نام زیبای غلامحسین را بر وی گذاشتند. تحصیلات ابتدایی را با موفقیت کامل در دبستان   « مینا » ی  زیارت پشت سرگذاشته و همزمان در اوقات فراغت تابستان در مکتب خانه های سنتی آن دوران و زیر نظر آخوند  مکتبی های روستا از جمله مرحوم ملامحمد انصاری  رحمه الله علیه و آقای حاج الله کرم میرزایی  ، به فراگیری روخوانی قرآن  پرداخت .

دوره راهنمایی تحصیلی را در مدرسه راهنمایی بوعلی زیارت  پشت سر نهاد. همزمان با تحصیل ایشان دردوره راهنمایی  درخت تنومند انقلاب اسلامی ایران به رهبری معمار کبیر انقلاب حضرت امام خمینی (ره) به بار نشست.

در سال 1360 جهت گذراندن سال اول دوره متوسطه وارد دبیرستان شهید رجایی برازجان گردید اما پس از مدتی عشق به رشادت و جانبازی در راه پاسداری از اسلام و قرآن و میهن  در درون اوشعله ور گردیده و علیرغم سن و سال کم با سنگر درس و مدرسه خداحافظی کرده و به عنوان  یک نوجوان بسیجی در حالی که بیش از  16 سال از عمرش را نگذرانده بود با سلام به مکتب  سرخ رشادت ، ایثار و شهادت ، پای به جبهه های نبرد حق علیه باطل گذارد و چونان کسی که گمشده عزیزش را   پس از مدت ها پیدا نموده است ، آنچنان با جبهه و جنگ انس گرفته و مجذوب فرهنگ والای ایثار و شهادت گردید و دنیا و مادیات را به دست فراموشی سپرد که در وصف نمی گنجد.

علیرغم فشار و اصرار والدین حاضر به دل کندن از خط مقدم جبهه نبود. شهید تنگستانی به علت برخورداری از هوش و ذکاوت بالا و برخورداری از اخلاص ، شجاعت و شهامت فوق العاده در طول حضور طولانی مدت در جبهه  عهده دار مسئولیتهای گوناگون در تیپ های المهدی ، فاطمه زهرا ، لشکر  19  فجر و ناوتیپ  13 امیرالمومنین  و ... در نقاط مختلف بود و بارها  در عملیات های مختلف خوش درخشید و در چندین مورد قامت رعنا و استوار وی مورد اصابت موج انفجار و گازهای شیمیایی دشمن بعثی قرار گرفت  و به دریافت درجه جانبازی  مفتخر گردید.

در طول  حضور درخشان ایشان در جبهه ها ( بیش از شش سال ) تعداد زیادی از دوستان و همرزمان ایشان به قافله شهدا پیوسته و یا به افتخار جانبازی نائل آمدند. درد فراق و غم هجران یاران و آثار و صدمات برجای مانده از جنگ را تا آخر عمر همدم  و مونس خود داشت. با پایان جنگ و اعلام آتش بس، فصل دیگری از زندگی ایشان ورق خورد و دیری نپائید که از سایه پدر محروم و سنگینی مسئولیت سرپرستی از خانواده پرجمعیت و داغدار خود را بر شانه هایش احساس نمود. اما این نیز باعث نگردید که هیچگاه خاطرات جبهه و همرزمانش را  به دست فراموشی سپارد. در سالهای پس از جنگ حضور در کنار یاران و همرزمان و بازماندگان شهداء و مرور خاطرات گذشته آرام بخش دل افسرده و نا آرامش  بود، تا اینکه پس از سالها دوری از خاکهای خاطره انگیز جبهه ها  مجدداً دست تقدیر اورا به سوی سرزمین های  نورانی و عطر آگین از بوی حماسه و شهادت کشاند و این بار  به اتفاق تعدادی از یاران و همرزمان تخریب چی خود به عنوان مسئول و فرمانده تیم تخریب،  به منظور تامین رفاه و آسایش  هموطنان مرز نشین، و ادای دین به میهن و ایران  عزیز، عهده دار پاکسازی میادن مین برجای مانده از جنگ ناجوانمردانه و نا برابر دشمن ذبون در مناطق عملیاتی جنوب و غرب کشور گردید.

و با دستان پرتوان و هنرمند خود قهرمانانه و گمنام میادین بسیاری را  پاکسازی نموده تا اینکه  در صبحگاه نهم خرداد ماه  1390  عیدی و پاداش خود را از دست معبود دریافت نموده و پس از سالها انتظار و بی قراری به اتفاق یکی دیگر از همرزمانش  به علت  انفجار مین  « والمرا »   در منطقه  مرزی  «عین منصور» دهلران ،  غریبانه و در حالی که زمزمه یا حسین بر لب داشت با لب تشنه به درجه رفیع شهادت نائل آمده و به خیل دوستان و یاران شهیدش پیوست  و دختران خرد سالش در حالی که از روزها پیش انتظار دیدار پدر و آغوش گرم و پر مهر و محبت اورامی کشیدند با چشمانی اشکبار و ناباورانه  تشییع پیکر خونین و مطهر پدر را بر دوش مردم شریف و داغدار زیارت  به نظاره نشستند و مظلومانه با پیکر خونین پدر خداحافظی نمودند .

                 آنان که خاک را به نظر کیمیا کنند             آیا بود که گوشه چشمی به ما کنند

 

روحش شاد و یادش گرامی باد.

ارسال نظر به عنوان مهمان

نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت به نمایش گذاشته خواهد شد
  • محمد جواد اله ياري

    معاش انديشي وفرصت طلبي با شجاعت وفداكاري در يك ظرف نمي گنجند.شهيد غلامحسين تنگستاني وامثال ان زنده ياد كه فراوانند چون بالذات شجاع وباغيرت بودند با سختي وخطر پذيري مانوس تر بودند تا رفاه وراحت طلبي.يادش گرامي وروحش قرين ارامش .خدايش بيامرزاد

    دوست دارم 0
تبلیغات شما 1
تبلیغات شما 2

نظر سنجی

به نظر شما برای پیشرفت و اعتلای زیارت نیاز به اقدام در کدام موارد بیشتر احساس می شود؟
به نظر شما برای پیشرفت و اعتلای زیارت نیاز به اقدام در کدام موارد بیشتر احساس می شود؟
شما باید حد اقل یک گزینه را برای رأی انتخاب کنید!